Hnojení zahradních borůvek

Nejčastěji je známe jako kanadské borůvky, někdy bývají označovány jako borůvky zahradní. Správně se tato rostlina jmenuje borůvka chocholičnatá (Vaccinium corymbosum). Borůvky patří do čeledi vřesovcovitých, proto mají podobné požadavky na půdu i na prostředí jako mnoho dalších rostlin z této skupiny rostlin. Milují kyselou půdu s vysokým obsahem humusu. Tyto podmínky nejlépe splňuje rašelina, která je pro pěstování borůvek přímo ideální. Na druhou stranu ale platí, že rašelina je velmi chudá na živiny. Ty se musí borůvkám uměle dodat, jinak se nedá čekat v jejich pěstování žádný převratný úspěch.

obrázek

Při výsadbě je velmi vhodné zapravit zásobní hnojivo do celého profilu jámy. K tomuto účelu je možné použít více druhů hnojiv, důležité je, aby se alespoň některé jeho složky rozpouštěly či uvolňovaly pomalu a postupně. Pro tento účel výborně poslouží speciální biominerální hnojivo s rohovinou určené právě pro borůvky. Mimochodem, toto hnojivo stejně dobře poslouží i pro další kyselomilné rostliny. Toto hnojivo se využívá k dlouhodobému hnojení. Jako zásobní slouží pevné, granulované hnojivo. Rohovina obsažená v tomto hnojivu je cenným zdrojem pomalu se uvolňujícího dusíku, který je pro rostliny důležitý v období vegetačního růstu.

obrázek

obrázek

Druhým typem speciálního borůvkového hnojiva je tekutý koncentrát, který se používá jednoduchým naředěním s vodou podle návodu od výrobce. Takto připravený roztok se používá buď přímou zálivkou, nebo postřikem na list. Tento způsob hnojení rostlinám nabízí okamžitou výživu, používá se v době intenzivního růstu nebo při jeho očekávaném začátku. Také se může použít v případě, pokud se objeví na rostlině nějaký růstový problém. Hnojení zálivkou patří k levným variantám, borůvky je však nutné takto hnojit vícekrát za vegetační období. Ideální dobou pro začátek přihnojování bývá obvykle první polovina května, poté ještě hnojení můžeme zopakovat přibližně ve dvoutýdenních intervalech tak, abychom hnojení ukončili v druhé polovině června. Tato hnojiva pomáhají borůvkám zejména v růstu. Od druhé poloviny léta však borůvky potřebují lehkou změnu jídelníčku. Dusík by měl být postupně nahrazen jiným životně důležitým prvkem – draslíkem, který zařídí rostlinám bezpečné přezimování. Způsobí, že stěny buněk zpevní a lépe odolávají mrazům. Takto dobře vyzrálá pletiva rostlin jsou často i méně přitažlivá pro býložravé živočichy i škodlivý hmyz. Dostatek draslíku také pomáhá vitalitě kořenové soustavy, s draslíkem se proto může vylepšit i přijímání ostatních živin a vody rostlinou, co má zase jenom pozitivní důsledky. Proto ve druhé polovině léta použijeme na borůvky hnojivo, kde je výrazně menší množství dusíku, ale více draslíku. Tyto hnojiva se obvykle označují jako podzimní.

obrázek

EU